חומרים לתכשיטים – לצורפים ותכשיטנים

יצירת תכשיטים זו אמנות מעשירה ויצירתית שרבים מתעניינים בה ועוסקים בה. בנוסף, זו גם מלאכה אשר משפרת את המוטוריקה העדינה, את יכולות הריכוז, הדיוק והסבלנות ומעניקה שעות של תעסוקה ויצירה.

קיים שפע של חומרים לתכשיטים וזהו תחביב ומקצוע של יצירה והנאה, שמביא הרבה סיפוק אל מול המוצר המוגמר ומטרתו להיענות לחלומותיהם של היוצרים ושל אלו העונדים אותם.

חומרים לתכשיטים

תכשיטים עשויים ממגוון רחב של חומרים. בין חומרי הגלם המיועדים לתכשיטים ניתן למצוא אבני חן וחומרים דומים כגון ענבר ואלמוגים, מתכות יקרות, אמייל, קונכיות וחרוזים מאבנים, זכוכית, קרמיקה, אקרילק, עץ וקריסטל.

להשלמת התכשיט, בין אם זה אביזרים לצמידים או שרשראות, קיימים תליונים בעיצובים ונושאים שונים, סוגרים מסוגננים, זירקונים משובצים ושילובי אמייל וזכוכית.

מבחינת מתכות, תכשיטנים מאז ומתמיד השתמשו כמעט בכל סוג של מתכת שהם יכולים להשיג בשביל יצירת התכשיט שלהם.

כאשר צצים סגסוגות או מתכות חדשות כגון טיטניום ופלדת אל-חלד, בתור חומרים לתכשיטים התכשיטנים מחבקים אותם בשקיקה ויוצרים מהן יצירות יפיפיות. אולם מגמות אופנתיות כאלו ואחרות הולכות ובאות ויש שלוש מתכות שעומדות במבחן הזמן וממשיכות להיות בעלות נוכחות חזקה בקרב התכשיטים המודרניים. אלו הן זהב, כסף ופלטינה.

ציוד

ציוד להכנת תכשיטים, כמו חומרי הגלם, גם הוא קיים בשפע ובמגוון רחב, בהתאם לסוגי התכשיטים שמעוניינים להכין.  במידן תכשיטים ניתן למצוא חרוזים לשרשראות ולצמידים, סופי הלחמה שטוחים ועגולים, סופי לחיצה יציקה וצינור חלק, פרפר, פינים ופירסטים לעגילים, מנעולי לובסטר ומנעולי כסף לצמידים, תופסי תליונים, צינור כסף ורנדלים מסוגים שונים לשרשראות ולצמידים.

בנוסף קיים גם ציוד לצורפים לעבודה ידנית, לביצוע הצורפות עצמה. לדוגמא, פלייר. לפלייר יש תפקיד חשוב בהכנת תכשיטים בעזרתו אוחזים בשרשרת, ממש כמו פינצטה או צבת. ניתן באמצעותו לפתוח טבעות רינג, למעוך סופיות כדי שהשרשרת לא תתפרק וליצור לולאות במוט לולאה.

קיים גם הקאטר, שכשמו כן הוא, חותך. איתו אפשר לחתוך שרשראות לאורכים שונים, כדי ליצור שרשראות, צמידים ועגילים. עם הקאטר אפשר גם לחתוך מוטות לולאה וחוטי דייגים כשאין מספרים בנמצא.

הכנת תכשיטים

חומרים לתכשיטים והציוד המתאים מאפשרים בסופו של דבר את הכנת התכשיט עליו חלמנו, עם החומר המועדף עלינו ובעיצוב שחשקה נפשנו.

לקבלת ייעוץ השאירו פרטים